תרומת אוכל לנזקקים | תרומת מזון לנזקקים

תרומת אוכל לנזקקים | תרומת מזון לנזקקים 

תרומת מזון לנזקקים

מדי שנה אנשים רבים מצטרפים למעגל העוני. מדובר באנשים אשר אין להם יכולת לרכוש מזון בסיסי וכך מדי יום הם מוצאים את עצמם במצב מסכן חיים. המציאות בה אנו חיים היא מציאות בה כל יום נזרקות לפח כמויות גדולות של מזון ולכן תרומת אוכל לנזקקים מהווה הכרח.

מה הביא להקמה של עמותות לנזקקים?

המצב הכלכלי בו מצויים אנשים רבים אשר אין ביכולתם לרכוש מזון בסיסי הוביל להקמה של עמותות לנזקקים. החברים בעמותות השונות מקדישים זמן רב לגיוס אנשים לטובת גיוס מזון. לא פעם הם מקבלים שיחת טלפון מנזקקים המעוניינים במזון ומחפשים עבורם אוכל.  לפי דוח העוני , כיום בישראל חיים למעלה מ-1.2 מיליון בני אדם מתחת לקו העוני, כאשר רבים מהם ילדים.

ככל שעברו השנים, נוספו למעגל עוד ועוד עמותות לנזקקים, שעומלות מדי יום על איסוף מזון לנזקקים, אריזתו וחלוקתו, הן למשפחות ולאנשים נזקקים שמגיעים בקביעות אל העמותות, והן למשפחות ואנשים נזקקים שהפכו לנזקקים עם הזמן והצטרפו למעגל העוני.

היום עמותות לנזקקים מחזיקות בתפקיד מכריע במציאות היום יומית של אותם אנשים נזקקים, ואין ספק שלמזון לנזקקים יש תפקיד חשוב בעניין.

עמותות רבות פועלות בשיתוף משרד הרווחה

בשל המצב אשר נוצר, עמותות רבות פעולות בשיתוף משרד הרווחה ובשיתוף הרשויות המקומיות בערים השונים, כאשר קיים קשר הדוק בין פקידי הרווחה ובין העמותות. הדבר עוזר ותורם לנזקקים שכן יש מעקב מסודר אחריהם וכך הם מקבלים שירות טוב יותר. 

אנשים אשר זכאים לקבלת סלי מזון הם אנשים אשר נקבעו על ידי מחלקת הרווחה בתור נזקקים בשל המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעו.  רוב האנשים הם מובטלים או אנשים בעלי הכנסה נמוכה, משפחות מרובות ילדים ומשפחות חד הוריות.

בעקבות משברים יוצאי דופן, כמו משבר הקורונה למשל, נוספו עוד ועוד משפחות אל מעגל העוני והנזקקות. משברים כאלו, שקשורים באופן ישיר לכלכלת המדינה בכלל ולכלכלה הפרטית של כל משק בית בפרט, מובילים אין ספור אנשים לאובדן מקום העבודה שלהם, כמו גם להתמודדות פנים אל פנים, לעיתים בפעם הראשונה, עם המונח עוני.

תרומת מזון לנזקקים -הפעילות מתבצעת לאורך כל השבוע

תרומת מזון לנזקקים מתבצעת לאורך כל השבוע כאשר מאמת נרחב מתבצע במרבית המקרים לקראת סוף השבוע כאשר החברים  המתנדבים בעמותות דואגים להכנת סלי מזון אותם הם מניחים בפתח הבתים של הנזקקים. במקרים אחרים, הנזקקים מגיעים אל בתי התמחוי שלנו על מנת לקבל את המזון הכולל מאכלים שונים ומזינים אשר מסייעים לנזקקים לשמור על מצב בריאותי תקין בשל העובדה כי המזונות כוללים מאכלים בריאים אשר תורמים להתפתחות תקינה.

נהוג לחשוב כי תרומת מזון לנזקקים מתבצעת בעיקר לקראת תקופת החגים, אך הדבר הוא בהחלט שגוי. תרומת מזון לנזקקים היא פעילות ענפה שמתפרשת על פני כל חודשי השנה. אין ספק שלקראת תקופות החגים, כמו לקראת ראש השנה או לקראת חג הפסח, הפעילות גוברת באופן משמעותי ביותר, אולם גם בזמני השגרה הפעילות מתבצעת באופן שוטף.

המציאות הקשה בישראל יצרה מצב בו אותן עמותות הפכו לגופים ממסדיים לכל דבר אשר במקרים מסוימים מסייעים למדינה.  כיום נדמה כי המציאות חזקה יותר מהכל והרעב מציק לרבים וכך אנשים מוצאים את עצמם מגיעים אל העמותות השונות על מנת לקבל בשר או חתיכה של לחם כדי לשרוד את היום ולא להמשיך ללא כל קבלת אוכל.

מדובר כאן על עמותות שפועלות רבות על מנת לשבור את מעגל המזון היבש, ומנסות לספק לאנשים הנזקקים ולמשפחות הנזקקות אוכל חם, גם אם בסיסי ביותר, על מנת לאפשר להם להנות גם מארוחה חמה ומזינה.

וכל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא

תרומת אוכל ומזון לנזקקים
תרומת אוכל ומזון לנזקקים
מזון לנזקקים

תרומת אוכל לנזקקים -כיצד זה מתבצע בפועל?

בתי התמחוי שלנו: בתי התמחוי שלנו מפוזרים לאורכה ולרוחבה של ארץ ישראל והם אחראים, בזכותכם, להאכלה של אלפי נזקקים בודדים, ניצולי שואה ומשפחות נזקקות. הארוחות כוללות בין היתר מנות עוף, בשר או דגים. כמובן שהארוחה כוללת בין היתר גם תוספות. ארוחות שכאלו, עבור רבים מהנזקקים, הן מצרך נדיר בחיי היום יום שלהם. חלק מהם הגיעו מחרפת רעב ולעיתים אף מחיים לא קצרים ברחוב. לכן, ההגעה לבתי התמחוי שלנו היא קריטית עבורם, ובעלת פוטנציאל אדיר לשנות את חייהם מן הקצה אל הקצה.

חבילות מזון: הנזקקים מקבלים סלי מזון הכוללים בין היתר מוצרי בשר וחלב,  פירות וירקות וכן לחם ושתייה וכן ממתקים לילדים.  במקרים מסוימים מגיעים הנזקקים אל עמדות חלוקה שונות על מנת לקבל את המזון. חבילות המזון יכולות לשמש את הנזקקים לארוחות יותר עשירות מאלה שהם יכולים להרשות לעצמם ביום יום. לחבילות המזון יש חשיבות מכרעת בשגרת החיים של הנזקקים, והן נאספות באופן שוטף על ידי העמותות השונות.

ארוחת חג: רוצים להאיר חג של משפחה נזקקת? אנחנו מספקים ארוחות שלמות לחג הכוללות כל מה שצריך כדי לערוך ארוחה עשירה ושמחה. ארוחת החג יכולה להיתרם בכמה דרכים:

אירוח הנזקקים לארוחת החג – משפחות רבות בוחרות לאמץ אליהן משפחות נזקקות, ולארח אותן בארוחות החג. דבר זה מעניק לנזקקים גם אוכל חם מצד אחד, אך גם מעניק להם חום ואהבה מצד שני.
תרומת ארוחות חמות בחמגשיות – לקראת החגים משפחות רבות מתגייסות על מנת לתרום חמגשיות עם אוכל חם לנזקקים.
תרומת כסף לעמותות לרכישת ארוחות לחג – תרומה זו מאפשרת רכישה של ארוחות לחג למשפחות.
כל אחת מהדרכים הללו היא מקובלת וראויה, וכל אחד ואחת מכם רשאים לבחור בדרך המועדפת עבורם.

תרומת מזון לילדים נזקקים: תרומה לילדים נזקקים היא אחת המצוות החשובות שאנו יכולים לעשות. ארגון מאיר פנים מספק ארוחות חמות לאלפי תלמידים שידם של הוריהם לא מושגת לספק להם זאת.

אין דבר עצוב יותר מאשר ילד שמגיע לבית הספר ללא סנדוויץ’ לארוחת הבוקר ובלי חמגשית עם אוכל חם לארוחת הצהריים. על ידי תרומת מזון לילדים נזקקים אתם יכולים לדאוג לכך שסיטואציה כזו לא תקרה עוד במדינת ישראל, לא במסגרת הבית ספרית, לא במסגרת הביתית ולא בכלל.

כרטיסי מזון: אנו מטעינים כרטיסי מזון של רשת שופרסל עם התרומות המבורכות שלכם וכך דואגים שהילדים יזכו למזון ומצרכים חשובים בזכות התרומות שלכם.

חלה לשבת: אחד הפרויקטים המיוחדים שלנו הוא פרויקט “חלה לשבת”, בעזרתו אנו דואגים חלק חלה טריה בכל שבוע כדי לעשות למשפחות הנזקקות שבת שמחה יותר.

מסעדה3

בתי התמחוי שלנו

בתי התמחוי שלנו מפוזרים ברחבי הארץ ומאכילים אלפי אנשים רעבים

חבילות מזון

אספקת מוצרי מזון למשפחות נזקקות. יש חבילה בסיסית ומשודרגת

ילדים3

ארוחת חג

תרומת ארוחת חג לנזקקים הוא אחד הפרוייקטים החשובים שלנו​

ארוחות-ילדים

תרומת מזון לילדים נזקקים

למעגל העוני אין פנים, אין מגדר, אין גיל. אנו תורמים גם לילדים.

תמונות לסליידר_חגים3

כרטיסי מזון

אנו מספקים כרטיסי אשראי לרכישת מזון ברשתות שיווק

חלה לשבת

אנו מחלקים חלה לנזקקים בכל שבוע כדי לעשות להם שבת שמחה יותר

אילו סוגי מזון אנחנו תורמים לנזקקים?

בעוד אנשים רבים יכולים לחשוב שתרומת מזון לנזקקים יכולה להגיע רק בצורה אחת של תרומת אוכל יבש כמו אורז, פתיתים, פסטה, שמן, חטיפים וקופסאות שימורים עם טונה, תירס, מלפפונים חמוצים, חומוס או שעועית, חשוב להבהיר את הנקודה הזאת ולחדד אותה אף יותר. כאשר מתלבטים אילו סוגי מזון אנחנו תורמים לנזקקים, חשוב לדעת שכל תרומה מתקבלת בברכה – ולא רק אוכל יבש. חמגשיות עם שעועית ירוקה, אורז, שעועית אדומה, צלי בקר, חזה עוף, קציצות בשר או קציצות עוף, ספגטי ברוטב עגבניות או ספגטי בולונז – כל אלו הם רק חלק מהאפשרויות המעולות שמתאימות לנזקקים. חמגשיות כאלו מתפקדות בתור אפשרות הזנה מיידית, וגם אפשרות הזנה שניתן להקפיא אותה, לחמם ברגע ולהגיש אל השולחן.

ולא רק מזון הוא תרומה – גם אם התרומה שלכם יכולה לבוא לידי ביטוי לא באמצעות אוכל אלא באמצעות הגעה פיזית למטבח ולקיחת חלק בבישולים – זוהי תרומה לא פחות מבורכת מאשר תרומה של המזון עצמו ונכללת עם מצוות תרומת אוכל לנזקקים.

מזון לנזקקים הוא גורלי לא פחות מתרומות אחרות

אנשים רבים בטוחים שתרומת מזון לנזקקים היא הרבה פחות משמעותית מאשר תרומות אחרות, כמו תרומת כספים או תרומת מוצרי חשמל. התפישה הזו נובעת מתוך המחשבה על כך שמזון הוא דבר בעל תוקף מוגבל, לעומת תרומת כסף מזומן או מוצרי חשמל שאין להם תוקף שכזה. לעומת התפישה הזו, המציאות מצביעה על סיטואציה שונה לחלוטין! חשוב להבין שמזון לנזקקים הוא לא פחות מגורלי עבור המשפחות הנזקקות. האוכל היבש עובר אל הנזקקים ויכול לשמש אותם לטווח הארוך, משום שהתוקף שלו ארוך במיוחד, ואילו האוכל החם עובר אל הנזקקים באופן מידי, לחימום ואכילה עוד באותו היום, או בימים הסמוכים.

אוכל יבש הוא מעולה ומחזיק מעמד, אבל הוא פשוט לא מספיק!

לצערנו, פעמים רבות אנשים שהגיעו למצב רע ומוגדרים היום בגדר נזקקים אינם יכולים להסתפק אך ורק בארגזי המזון המלאים באוכל היבש. היות והרעב הוא לא עניין חדש להם, אותם נזקקים למדו לחיות בצל הרעב ונאלצים פעמים רבות להסתובב עם בטן ריקה ימים שלמים.

בגלל שהצורך במזון הוא לא רק מתמשך, אלא ברוב הפעמים הוא דווקא להיפך – מיידי, אם אתם מתחבטים בשאלה אילו סוגי מזון אנחנו תורמים לנזקקים חשוב לדעת שגם מזון מוכן הוא אפשרות נהדרת עבור הנזקקים.

קודם כל ארוחה חמה ומידית!

ברגע שאתם לוקחים חלק ותורמים לנזקקים, חשוב שתדעו שחמגשיות עם מזון חם שמספיק לארוחה הן לא פחות בעלות ערך מאשר המזון היבש. ולמה? פשוט מאוד – כשהבטן מקרקרת, לפעמים הצורך המידי במזון לא מאפשר, פיזית, להיכנס למטבח ולהתחיל לבשל מהמזון היבש. לפעמים כאשר ארגז שמלא בחמגשיות עם אוכל מוכן, מדובר על תרומה לא פחות מקריטית עבור אותם נזקקים.

מאיר פנים פועלת לצמצום העוני בישראל

המטרה שלנו היא לצמצם את העוני בישראל ואפשרות לכל אחד לקבל מזון במידה ואין לו יכולת להשיגו. נציגי העמותות השונות עומדים לרשות הנזקקים ומאפשרים להם לקבל תרומות אוכל על מנת להתקיים. הנציגים מעניקים מענה טלפוני בעת הצורך ועונים על כל שאלה באריכות רבה לשם ביצוע תרומת אוכל לנזקקים בצורה נאותה ובטוחה. כמו כן אנחנו עוזרים תיווך בין אנשים שרוצים לבצע תרומה לנזקקים באמצעות רהיטים.

הפעולות של מאיר פנים מתרכזות בתיווך שבין האנשים הנזקקים לבין האנשים שיכולים לתרום להם. על ידי פעולות אינטנסיביות של איסוף מזון לנזקקים, איסוף רהיטים יד שניה, איסוף בגדים יד שניה, איסוף מוצרי חשמל יד שניה ועוד – ניתן לצמצם את הפערים ולאפשר לכל איש, אישה, ילד או ילדה בישראל לקיים חיי שגרה טובים, עם כמה שיותר רווחה. גם אתם מוזמנים לקחת חלק בפעילות הענפה של מאיר פנים, ולהצטרף אלינו בכל דרך שעולה על דעתכם. אנחנו שמחים להרחיב את מעגל המתנדבים והתורמים שלנו בכל דרך שהיא, שיוצאים גם הם נתרמים מכל פעולות העמותה השונות.

לאפשר חג שמח לכל אדם

מבין התקופות השונות תקופת החגים נחשבת לאחת התקופות המורכבות ביותר עבור נזקקים חסרי יכולת. העובדה כי אין להם יכולת לחגוג בשעה שאין להם אוכל הופכת את תקופת החגים לקשה יותר. תרומה של אוכל באמצעות חלוקה או באמצעות סלי מזון תהפוך את החגים לתקופה שמחה יותר עבורם.

תרומת צדקה בצורת מזון לנזקקים בתקופת החגים תאפשר להם להעלות חיוך על השפתיים שלהם ולחגוג את החגים בדיוק כמו כל אחד אחר. בתקופת החגים מקיימות העמותות השונות מבצעי חלוקה גדולים יותר מהרגיל הכוללים סלי מזון המותאמים לחג. כך למשל, בחג הפסח ניתן לקבל קערת סדר ומצות.

מה נדרש מצוות עמותה?

צוות אשר נכלל בעמותה לרבות חברי העמותה והמתנדבים פועלים ביחד למען האוכלוסיה לצורך ביצוע שליחות ברמה הגבוהה ביותר.

עמותות שונות הפועלות למען הציבור בישראל עושות את בשקיפות מלאה תוך הקפדה על כל הדינים המסדירים את פעילות העמותות ללא כל כוונת רווח ודין אחר.

משפחה גדולה מקבלת סל מזון גדול יותר?

יש להדגיש כי ככל שהמשפחה גדולה יותר, כך היא זוכה לקבלת סל מזון גדול יותר אשר עלותו עשויה להסתכם בכמה מאות שקלים ואף יותר.  אנו מספקים מזון גם ליחידי וגם למשפחות, איננו עושים איפה ואיפה. 

מַיִם רַבִּים לֹא יוּכְלוּ לְכַבּוֹת אֶת הָאַהֲבָה וּנְהָרוֹת לֹא יִשְׁטְפוּהָ

תרומת אוכל לנזקקים

זה הזמן שלך להצטרף למשפחת התורמים שלנו ולעשות חסד עם אלפי נזקקים ברחבי הארץ.

ההוצאה מוכרת לצרכי מס ולצרכי חסד  ❤️

שאלות נפוצות על תרומת מזון לנזקקים

תוכן עניינים למקרה שפספסת משהו שאולי יעניין אותך

רישמו אותי לניוזלטר לקבלת עדכונים וחדשות

    גלילה לראש העמוד