מתן צדקה 2023 – החשיבות במעשה וגישת חז”ל לכך

מתן צדקה – החשיבות במעשה זה וגישת חז"ל לכך
מתן צדקה

"וישראל עתידים להיגאל - רק בזכות הצדקה" (ישעיהו א, כד)

מתן צדקה עשוי להוות נושא רגיש הן בקרב המקבל אותה והן בקרב הנותן אותה. מן הצד האחד הרבה פעמים הקבלה של הצדקה טומנת בחובה תחושת כלימה , התביישות וכלימה מהצד המקבל אותה כאשר מן הצד השני, יש רצון של הזדהות עם אדם אשר זקוק לצדקה וביטוי של אמפתיה כלפיו. מפאת גורם זה החשיבו חכמינו זיכרונם לברכה את מענק הצדקה בסתר, אשר בה לא יידע מקבל הצדקה מי הוא האדם אשר העניק בידיו אותה וכך לא יהיה נבוך בפני האדם אשר ביצע מתן צדקה. מאידך, מתן צדקה באופן אנונימי מפספס את ההזדמנות של תקשורת חיה וחמימה בין נותן הצדקה ובין מקבל הצדקה שעשויה להתפתח.

מתן צדקה על פי גישתו של הרמב”ם

הרמב”ם רואה במתן צדקה כסגולה הרבה ביותר, כי היא זו אשר עוזרת למי שנזקק שלא יתדרדר מתחת לקו העוני, היא אשר נותנת בידיו נדבה ומסייעת בידיו רק בטווח הקצר. הוא במיוחד מעמיד גבוה את נקיטת הפעולה ועשיית המעשה אשר יבטיח שהנזקק ישוב למסגרת של עבודה  ושל ייצור, על מנת שלא יצטרך שוב לעמוד במצב של מתן צדקה ויוכל לזון את עצמו בכבוד רב.

היתרון המרכזי של מתן צדקה הוא להעניק למי שנקזז לכך חכה כדי לדוג דג. לא לתת בידי מי אשר נמצא מתחת לקו העוני להתדרדר לכדי תהום, כי אם להעניק בקרבו אמצעים אשר באמצעותם יהיה באפשרותו לשוב למעגל של מקום עבודה כך שהוא יוכל לזון את עצמו בכוחותיו שלו. המטרה היא יצירת תנאים משופרים וסבירים עבורו אשר יעזרו לו להתפרנס בראש מורם ושלא ייפול אל תוך מעגל של עוני.

הדרכים למתן צדקה עפ”י הרמב”ם

הדרך הראשונה אשר עליכם לנקוט בה הינה מענק של שי או מתנה.  ביצוע פעולה זו  מאוד זהה לביצוע של פעולת מתן צדקה, כאשר יוענק לנזקק שי, הוא לא יחזיר למעניק של השי את אותו שי או את הצדקה האמורה.

אך על פניו נראה, כי הפער בין שי לבין מתן צדקה מתקשר להיבט של פסיכולוגיה. זה אשר יעניק את השי לא מבחין בנזקק כדל אמצעים ואף הנזקק לא עשוי להגדיר את עצמו בכותרת של עני, אומנם הוא התדרדר למצב של בעיה כלכלית קשה, אך זה אשר מעניק צדקה אינו נוקט בדרך זו של צדקה, כי אם הענקה של שי, כפי שנהוג בין חברים קרובים.

הדרך השניה של מתן צדקה הינה הענקה של הלוואה. למה הענקה של הלוואה גבוהה יותר לעומת צדקה? על פי דברי רש”י נאמר, כי “גדול המלווה לפי שאין העני בוש בדבר”. יש לציין, כי הרמב”ם לא מתנגד למתן של צדקה בהתאם ליתרונות האחרים ואף במקומות שונים, מדובר בחובה שצריך לעקוף אותה על ידי כל החברים בקהילה.

מתן צדקה באופן כללי

מתן צדקה מושכלת ומתוכננת תוודא כי הצדקה אשר אותה תורם אדם כל שהוא תשיג את היעדים שלו ובאופן זה השמחה של מעניק הצדקה ומידת שביעות הרצון שלו יהיו רבים יותר. מי שנותן  צדקה מפחית אומנם את ההון שלו כבעל אמצעים אבל מוסיף בידי העני קצת יותר אוויר עבור הנשימה שלו.

אופציה למתן צדקה ברמה גבוהה יותר הינה היא מענק של הלוואה לעני, שכו זוהי האפשרות שלו לבצע שיקום מבלי להחסיר את ההון של בעל האמצעים.

האופציה הגבוהה ביותר במעלות הינה שותפות עם הנזקק למתן צדקה, אשר יוענק בידיו מקום של משלח יד ותוודא כי הוא יתפרנס בכבוד, ללא הצורך שהאדם האמיד יגרע מהונו אלא נהפוך הוא, הוא יוכל לקדם את העסק שלו.

דיני הצדקה ממקמים את מתן צדקה באמצעות תשלום במקום נמוך יותר מאשר מתן מענק או הלוואה או האפשרות לעזור לנזקק ליצור פרנסה- שכן זה מעניק פתרון לפער החברתי הקיים בפערי המעמדות.

ארגון מאיר פנים בא לעזרתם, בזכותכם:

ארגון מאיר פנים דוגל במתן צדקה. ארגון מאיר פנים עוזר לנזקקים במגוון תחומים ובדרך שלא תבייש אף נזקק הזקוק לצדקה. 

בית תמחוי

בתי התמחוי שלנו

בתי התמחוי שלנו מפוזרים ברחבי הארץ ומאכילים אלפי אנשים רעבים

ארוחות-ילדים

תרומת מזון לילדים נזקקים

למעגל העוני אין פנים, אין מגדר ואין גיל. אנו תורמים גם לילדים

חבילות מזון

אספקת מוצרי מזון למשפחות נזקקות. יש מגון חבילות בהתאם לסכום התרומה

תמונה-חיצונית-של-פרויקט_כרטיס-חדש

כרטיסי מזון

אנו מספקים כרטיסי אשראי לרכישת מזון ברשתות שיווק

סליידר_שפים צעירים3

שפים צעירים

סדנת שפים לנוער בסיכון

מועדוני נוער

מסגרת חוץ פורמלית לקידום ויצירת עתיד טוב יותר לבני נוער במצוקה

מַיִם רַבִּים לֹא יוּכְלוּ לְכַבּוֹת אֶת הָאַהֲבָה וּנְהָרוֹת לֹא יִשְׁטְפוּהָ

זה הזמן שלך להצטרף למשפחת התורמים שלנו ולעשות חסד עם אלפי  נזקקים ברחבי הארץ.

ההוצאה מוכרת לצרכי מס ולצרכי חסד  ❤️

שאלות נפוצות על מתן צדקה

יש מספר דרכים בהן ניתן לקחת חלק במתן צדקה, כולן רשומות באתר ושקופות ב-100%.

כן, התרומה מוכרת במס לפי סעיף 46 של מס הכנסה.
בהחלט! אנחנו תמיד מחפשים מתנדבים חדשים.
 

בזכות תרומתכם אנו מספרים ארוחות חמות מזינות בבתי התמחוי שלנו, במשלוחים הביתה ובכרטיסי מזון המחולקים לנזקקים. 

בהחלט! בחגים אנו עורכים חבילות מזון מיוחדות המתאימות למועד.
למאיר פנים בתי תמחוי המפוזרים בארץ: ירושלים, טבריה, אור עקיבא, צפת ודימונה.

תוכן עניינים למקרה שפספסת משהו שאולי יעניין אותך