מתן בסתר – כל מה שרציתם לדעת ב-2023

מתן בסתר
מתן בסתר

"אמר רבי אלעזר: גדול העושה צדקה בסתר יותר ממשה רבנו.."

כמה מילים על מתן בסתר

מתן בסתר הפך לנורמה מקובלת ובעלת ברכה בעשור האחרון,  עבור כל מיני ארגוני צדקה. יש נטייה לאנשים לבקש עזרה אנונימית, מכיוון שעזרה זו לא עולה להם בעלויות הנלוות לרוב בבקשת עזרה, בצורה זאת לא מפתחת התלות בנותן החסד והפגיעה בביטחון העצמי קטנה באופן יחסי. מתן בסתר הוא נושא מורכב הן מנקודתו של נותן החסד והן מנקודתו של מקבל החסד. מן ההיבט הראשון ישנו הרצון להזדהות עם מקבל העזרה ולבטא כלפיו אמפתיה, מנגד הרבה פעמים קבלת חסד כרוכה בתחושה של השפלה מצדו של מקבל העזרה, זאת הסיבה לביטוי מתן בסתר בה מקבל החסד לא יודע ממי קיבל אותו, ולכן אינו חש בושה כלפי הצד הנותן עזרה, אך מתן בסתר מפספס את הצ’אנס לקשר בלתי אמצעי וכן ליחסים חמים שבין מקבל העזרה לבין נותן העזרה והדבר נעשה כאמצעי טכני שמשאירים עקבות של ניכור.

בזכותכם, ארגון מאיר פנים בא לעזרתם של הנזקקים

ארגון מאיר פנים דוגל במתן בסתר. ארגון מאיר פנים עוזר לנזקקים במגוון תחומים ובדרך שלא תבייש אף נזקק הזקוק לעזרה. איך התרומה שלנו מתבצעת? הכל העמוד הזה

תוכן עניינים

בית תמחוי

בתי התמחוי שלנו

בתי התמחוי שלנו מפוזרים ברחבי הארץ ומאכילים אלפי אנשים רעבים

ארוחות-ילדים

תרומת מזון לילדים נזקקים

למעגל העוני אין פנים, אין מגדר ואין גיל. אנו תורמים גם לילדים

חבילות מזון

אספקת מוצרי מזון למשפחות נזקקות. יש מגון חבילות בהתאם לסכום התרומה

כרטיס מזון לחלוקה

כרטיסי מזון

אנו מספקים כרטיסי אשראי לרכישת מזון ברשתות שיווק

סליידר_שפים צעירים3

שפים צעירים

סדנת שפים לנוער בסיכון

מועדוני נוער

מסגרת חוץ פורמלית לקידום ויצירת עתיד טוב יותר לבני נוער במצוקה

מתן בסתר ביהדות

חז”ל אומרים כי המעלה הגדולה ביותר של הצדקה היא מתן בסתר. הסיבה לכך היא כי בצורה זאת הנזקק אינו מתבייש ממי שנתן לו. עוד נאמר בגמרא כי הדרגה הגבוהה ביותר במתן בסתר הינה לא רק שמקבל הצדקה לא ידע מי הוא הנותן, אלא שהמקבל אף לא ידע שזוהי צדקה בכלל, אלא יחשוב שהממון שניתן לו- מגיע לו והוא אינו זקוק לעזרת הבריות.

המעלה הגדולה של מתן בסתר הינה שהנותן אינו תורם בשביל ציפיה לכבוד או הערכה, אלא נותן באמת. ניתן לקרוא עוד על הנושא גם בויקיפדיה.

ארגון מאיר פנים דוגל במתן בסתר

ארגון מאיר פנים עוסק כבר 15 שנה בעזרה לנזקקים. את רשימות הנזקקים הוא מקבל מהרווחה, כך שהארגון יודע כי אלו אנשים שבאמת זקוקים לסיוע. לארגון מאיר פנים יש שירותים נפלאים אותם היא מפעילה בחסד ובכבוד לאנשים הזקוקים לו. הארגון אינו נותן כסף למשפחות אלא הוא מאפשר להם לצאת ממעגל העוני.

מדד העוני במדינת ישראל

דו”ח העוני לשנת 2018 טוען כי בישראל יש חיים כמיליון ושמונה מאות עניים- מספר עצום לכל הדעות. בשנים האחרונות חלה ירידה במספר העניים במדינה, אבל הירידה במספרים הינה מזערית ומדינת ישראל נחשבת כמדינה השניה בעלת שיעור העניים הגדול ביותר במדינות החברות בארגון OECD .

דו”ח העוני האלטרנטיבי

עפ”י דו”ח העוני האלטרנטיבי של עמותת “לתת”, שנוצר בעקבות מחלוקת שנוצרה מול דו”ח העוני של המוסד לביטוח לאומי שלטענת העמותה דו”ח זה אינו כולל את כל העניים במדינת ישראל, מספר העניים במדינת ישראל היה 2.5 מיליון איש בשנת 2017 ואילו בשנת 2018 חלה ירידה  של כ- 200,000 איש במספר העניים- אולם לטענת עורך הדו”ח, ירידה זו נובעת אך ורק בשל עדכון שיטת המחקר ולא בגלל שיש פחות עניים במדינת ישראל. כיום המצב הוא שאחד מכל ארבעה ישראלים עני ואחד מכל שישה רעב. מצב עגום ביותר.

המצב, לצערנו, לא צפוי להשתפר בשל ההתייקרויות הרבות שהיו בחשמל, מים, מזון, מוצרכי צריכה ועוד – דבר שמכביד במיוחד על משפחות חלשות ויעמיק עוד יותר את העוני הקיים. הקצבאות הניתנות כיום לנזקקים מטעם ביטוח לאומי אינן מספיקות למשפחות, לילדים, לקשישים או לנכים- אשר תלויים בקצבאות אלו למחיה.

הפגיעה הרבה בתחומי החיים השונים

מסקרים שנערכו, התגלה כי החינוך נפגע – שכן ישנה נשירה ממערכות החינוך מסיבות כלכליות או לצרכי עבודה, מחסור חמור בתחום הבריאות בשל חוסר יכולת לרכישת ביטוח משלים, מחסור תזונתי כאשר חלק מהם סובלים מרעב של ממש ומחסור בדיור- הכוללים צפיפות גדולה וליקויים בדירה שאין באפשרותם לתקנם.

מתן בסתר דרך עמותות סיוע

בשל כך משפחות רבות וקשישים נאלצים להיעזר בעמותות סיוע, שכן הם אינם מקבלים את העזרה הנדרשת ממדינת ישראל. מסיבות אלו  קמו עמותות כמו ארגון מאיר פנים על מנת  לתת להם עזרה בסתר, ושיוכלו לחיות בכבוד. אז מהו מתן בסתר? ולמה חשוב לתת עזרה בצנעה?

מה הם השירותים של ארגון מאיר פנים?

ארגון מאיר פנים דואג לכל הנזקקים לשירותיו.  בין הנזקקים ניתן למצוא משפחות ברוכות ילדים וקשישים, וכך העזרה של ארגון מאיר פנים מתחלקת בעיקר בין שני ציבורים אלו.

מתן בסתר עבור שירותי הסעדה

המיוחד בארגון מאיר פנים, בוודאי לעומת ארגונים אחרים שגם הם נותנים שירותי אוכל והסעדה, הוא שיש פריסה של ההסעדה על פני כל הארץ, המקום מעוצב ויפה, האוכל טרי, טעים, מבושל על ידי שף מקצועי, ומעוצב על ידו כך שההרגשה היא לא של נזקק אלא של אדם שמגיע לאכול במסעדה רגילה, וכך התחושה יותר נעימה לאדם הנזקק.

מתן בסתר של ארוחות חמות לבית

לאותם אנשים זקנים או חולים, שאינם יכולים לצאת מביתם לקנות אוכל בסופר. גם אם מישהו יבצע בעבורם את הקניות לא יהיה בכוחם לבשלו. ארגון מאיר פנים דואג להם לארוחות חמות מבושלות עד הבית.

מתן בסתר של כריכים לבתי הספר

 אין כמו הרגשה הרעה של ילד שלא הביא אתו כריך לאכול לבית הספר. אל ארגון מאיר פנים מגיעות פניות מבתי ספר או מהרווחה על ילדים כאלו, וארגון מאיר פנים דואגת לרווחתם ולמשפחתם.

מַיִם רַבִּים לֹא יוּכְלוּ לְכַבּוֹת אֶת הָאַהֲבָה וּנְהָרוֹת לֹא יִשְׁטְפוּהָ

זה הזמן שלך להצטרף למשפחת התורמים שלנו ולעשות חסד עם אלפי  נזקקים ברחבי הארץ.

ההוצאה מוכרת לצרכי מס ולצרכי חסד  ❤️

שאלות נפוצות על מתן בסתר

חז”ל אומרים כי המעלה הגדולה ביותר של הצדקה היא מתן בסתר. הסיבה לכך היא כי בצורה זאת הנזקק אינו מתבייש ממי שנתן לו. עוד נאמר בגמרא כי הדרגה הגבוהה ביותר במתן בסתר הינה לא רק שמקבל הצדקה לא ידע מי הוא הנותן, אלא שהמקבל אף לא ידע שזוהי צדקה בכלל, אלא יחשוב שהממון שניתן לו- מגיע לו והוא אינו זקוק לעזרת הבריות.

 
כן, התרומה מוכרת במס לפי סעיף 46 של מס הכנסה
 
בהחלט! אנחנו תמיד מחפשים מתנדבים חדשים.
 

בזכות תרומתכם אנו מספרים ארוחות חמות מזינות בבתי התמחוי שלנו, במשלוחים הביתה ובכרטיסי מזון המחולקים לנזקקים. 

בהחלט! בחגים אנו עורכים חבילות מזון מיוחדות המתאימות למועד.
למאיר פנים בתי תמחוי המפוזרים בארץ: ירושלים, טבריה, אור עקיבא, צפת ודימונה.

תוכן עניינים למקרה שפספסת משהו שאולי יעניין אותך