מעשר כספים רלוונטי ל-2020

מעשר כספים
מעשר כספים

את הביטוי מעשר כספים בוודאי שמעתם בנקודה זו או אחרת במהלך חייכם. הביטוי מעשר כספים מתייחס למנהג יהודי, לפיו מכל הכנסת רווחים יש להפריש 10% לצדקה. מנהג מעשר כספים מופיע בספר בראשית ומבוצע על ידי אברהם אבינו. בשלב מתקדם יותר בספר בראשית, גם יעקב מתחייב לבצע את מנהג מעשר כספים. אחרי יעקב, גם יצחק הצטרף לביצוע מנהג מעשר כספים.

מעשר כספים – מחלוקת

קיימת מחלוקת סביב ביצוע מנהג מעשר כספים. יש הטוענים כי מעשר כספים לא מהווה חובה הלכתית, אלא נחשב כמידת חסידות וטו לא. יש הטוענים דווקא ההיפך, ומקפידים על ביצוע מעשר כספים באופן קבוע. יש האומרים שהמנהג לקוח מן התורה, ויש האומרים שמקורותיו מדרבנן.

חישוב הפרשת מעשר כספים

חישוב הפרשת מעשר כספים נעשה במספר דרכים ועל פי הפרשנויות הקיימות לגבי דרך החישוב. יש הסוברים כי מעשר כספים מהווה חלק מההכנסות ברוטו, ויש הסוברים כי מעשר כספים הוא אחרי ניכוים ויחושב בהתאם לנטו. קיימות פרשנויות נוספות המתחשבות במצבו הכלכלי של המפריש, וגורסות מתי יש להפריש ומתי אין להפריש בשום אופן.

בכל מקרה, מעשר כספים יש לתת בצורה כמה שיותר מדויקת. על נתינת מעשר כספים גבוה או נמוך יותר ממה שאמורים, נאמר “ויזהר שלא יוסיף מהמעשרות, וגם לא יפחית כי כל המוסיף גורע, כי למעשה יש סוד ויסוד בדבר”.

קיימים סייגים לגבי מעשר כספים נמוך או גבוה יותר מהאמור. לגבי מעשר כספים נמוך יותר כתב הרב חפץ חיים “כל מה שאתן עד עשירית הרי הוא מעשר”. לגבי מעשר כספים גבוה יותר כתב הרב “מה שאתן יותר הוא צדקה”.

דברים עליהם יש להקפיד בעת נתינת מעשר כספים

ישנם כמה דברים שיש להקפיד עליהם בעת נתינת מעשר כספים. מי שמתחיל במצווה זו, עליו להגיד שמנהג מעשר כספים הוא בלי נדר. מעשר כספים אינו מיועד רק עבור אנשים דתיים, ולכן על נותן מעשר כספים להשתמש בכסף לכל מצווה ומצווה. יש על נותן המעשר להיות מסוגל ללוות לעצמו, וכן לתת כסף לעניים בהתאם לרצונו.

ביצוע מנהג מעשר כספים

ביצוע מנהג מעשר כספים יש לקיים באופן מידי. ישנה אפשרות גם לבצע את המנהג לפני קבלת כספי הרווח האישיים. אפשרי לבצע מעשר כספים אחת לשלושה חודשים, ובכל מקרה יש להקפיד שלא תעבור שנה בין חודש תשרי של השנה שעברה לבין חודש תשרי של השנה שתבוא.

וכל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא

מסכת סנהדרין ד, ה

רוצים לתרום? שימו לב כיצד אתם יכולים לעזור לנזקקים

תמונה_חיצונית_פרויקט_מסעדות

בית התמחוי שלנו

בתי התמחוי שלנו מפוזרים ברחבי הארץ ומאכילים אלפי אנשים רעבים

תמונה-חיצונית-של-פרויקט_חג

ארוחת חג

תרומת ארוחת חג לנזקקים הוא אחד הפרוייקטים החשובים שלנו​

חבילות מזון

אספקת מוצרי מזון למשפחות נזקקות. יש חבילה בסיסית ומשודרגת

חלה לשבת

אנו מחלקים חלה לנזקקים בכל שבוע כדי לעשות להם שבת שמחה יותר

ארוחות-ילדים

תרומת מזון לילדים נזקקים

למעגל העוני אין פנים, אין מגדר, אין גיל. אנו תורמים גם לילדים.

תמונות לסליידר_חגים3

כרטיסי מזון

אנו מספקים כרטיסי אשראי לרכישת מזון ברשתות שיווק

איך מקיימים מנהג מעשר כספים בקבלת ירושה?

כמו כל סוג הכנסה, גם מהכנסה המתקבלת כתוצאה מירושה יש להפריש מעשר כספים כמקובל. היה ומדובר בירושת קרקע או נכס, סכום מעשר כספים יופרש מתוך דמי השכירות. אם יימכר הבית או הקרקע עליו הוא נמצא, יופרש מעשר כספים מתוך סכום המכירה הכולל.

דירה שנתקבלה במתנה

עבור דירה שנתקבלה במתנה יש הסוברים שאין צורך להפריש מעשר כספים. במידה ונתקבל סכום כסף במטרה לרכוש דירה, יש הסוברים כי במידה ומעשר כספים יפגע בסכום המאפשר לקנות דירה, אין לתת אותו. יש הסוברים שיש לצבור את מעשר כספים מסכום קניית הדירה כחוב, ולהשלימו בהמשך, כאשר יתאפשר מבחינה כלכלית לעמוד בכך.

מעשר כספים ממתנות בר מצווה וחתונה

גם בתחום מתנות מאירועים קיימות מספק פרשנויות. יש הגורסים כי הזוג הטרי ובר המצווה עליהם להפריש מעשר כספים, ויש הגורסים כי לא. קיימים גם אורחים שכחלק מהמתנה יצורף גם סכום למעשר כספים, ובמידה וכך – יש ליידע את הזוג או בר המצווה מראש, וכך ידעו מראש שחלק מהמתנה הוא סכום מעשר כספים.

מעשר כספים – לא רק כספים

מנהג מעשר כספים מתייחס לא רק להפרשת כספים, אלא גם להפרשת יבול ותבואה. נהוג להפריש עשירית מתפוקת התבואה השנתית כמנהג מעשר כספים. בארגון מאיר פנים תוכלו לעזור לנו גם בתרומת מזון לנזקקים.

סגולות מעשר כספים

“עשר תעשר בשביל שתתעשר” כתב רבי יוחנן בגמרא. ביהדות יש אמונה גדולה בכך שמי שתורם גם ייתרם, ושנתינת תרומות והקפדה על מנהג מעשר כספים תביא איתה דברים טובים לתורם, ותשמור על עושרו.

נשאלת השאלה מי שתורם כספים ומבצע מנהג מעשר כספים כשמצבו הכלכלי האישי אינו מזהיר, האם יתעשר? ובכן, התשובה היא לא. לא מובטחת התעשרות בעקבות ביצוע המנהג, אך מובטח שהמצב הנתון יישמר כמות שהוא, ולא ילך וידרדר.

סגולות מעשר כספים מובטחות למי שמקיים את המנהג כמות שהוא, ללא סייגים, ובהיצמדות מלאה לחוקי הפרשת מעשר כספים כנזכר קודם לכן.

מי מקבל את תרומת מעשר כספים?

כאמור, התורמים מתחייבים להפריש מעשר כספים לא רק לדתיים ושומרי מצוות, אלא גם לעניי ישראל בכלל. מצוות מעשר כספים מאפשרת המשך קיום לימודי תורה וכן דואגת לבטחונם הכלכלי של עניי מדינת ישראל והעם היהודי.

קיימים רמאים רבים המנסים להתחזות לעניים ונזקקים, שהפרשת מעשר כספים אינה מיועדת להם. אנשים אלו מנסים לקבל צדקה על אף שאין הם זקוקים לכך. מי שתורם, ביודעין או שלא ביודעין, לאנשים אלו – ברכה לא תשרה בביתו.

חשוב מאוד להקפיד ולבדוק את מקבלי הכספים אותם תרצו לתרום, ולהקפיד לא ליפול בפח של אלו המתחזים. ארגון ללא מטרות רווח של מאיר פנים עומד בכל הדרישות המחמירות בישראל ונושא בכל האישורים הנדרשים לקבלת תרומות בצורה שקופה.

תרומת מעשר כספים לעסקים

תרומת מעשר כספים מיועדת לא רק לאדם הפרטי, אלא גם לעסקים. במידה ויש ספק לגבי עסק מסויים, מומלץ ורצוי להתייעץ עם הרב לגבי אותו העסק שלו אתם רוצים להפריש את כספי המעשר. הרב יוכל לפרוש בפניכם את פרטי העסק ואת העומד בראשו, וימליץ לכם האם תרומה לעסק כזה תיחשב קיום מצוות מעשר כספים או שלא.

כמו האדם הפרטי, גם עסקים רבים מתחזים לעסקים הזקוקים לתרומת המעשר. חשוב מאוד לבדוק כל עסק ועסק המעורר בכם ספק, ולו הקטן ביותר. בראש העסק בדרך כלל יעמוד איש ירא שמיים שדרכו יש לבצע את מצוות מעשר כספים.

קופות צדקה

קופות צדקה גם הן מונחות בהרבה בתי עסק, ואנשים רבים נוהגים לשים בהן כספים, החל מעודף וכסף קטן ועד שטרות גדולים. נתינה דרך קופות צדקה הן מנהג חשוב ומבורך בפני עצמו, אך לא נחשבות בתור מעשר כספים.

לסיכום, מעשר כספים היא מצווה חשובה, בין אם קיומה נובע מתוך יראות שמיים ואמונה ובין אם מתוך רצון טוב לנתינה ותרומה. כאמור, הנתינה גוררת אחריה קבלה, ולכן מעשר כספים מביאה איתה רק טוב.

מַיִם רַבִּים לֹא יוּכְלוּ לְכַבּוֹת אֶת הָאַהֲבָה וּנְהָרוֹת לֹא יִשְׁטְפוּהָ

שיר השירים פרק ח' פסוק ז' 

זה הזמן שלך להצטרף למשפחת התורמים שלנו ולעשות חסד עם אלפי נזקקים ברחבי הארץ.

ההוצאה מוכרת לצרכי מס ולצרכי חסד  ❤️

שאלות נפוצות על מעשר כספים

מעשר כספים מתייחס למנהג יהודי, לפיו מכל הכנסת רווחים יש להפריש 10% לצדקה

מנהג מעשר כספים מתייחס לא רק להפרשת כספים, אלא גם להפרשת יבול ותבואה. נהוג להפריש עשירית מתפוקת התבואה השנתית כמנהג מעשר כספים

"עשר תעשר בשביל שתתעשר" כתב רבי יוחנן בגמרא. ביהדות יש אמונה גדולה בכך שמי שתורם גם ייתרם, ושנתינת תרומות והקפדה על מנהג מעשר כספים תביא איתה דברים טובים לתורם, ותשמור על עושרו

כן, התרומה מוכרת במס לפי סעיף 46 של מס הכנסה

בהחלט, אנחנו תמיד מחפשים מתנדבים חדשים

למאיר פנים בתי תמחוי מפוזרים בארץ: ירושלים, טבריה, אור עקיבא, צפת ודימונה